8/15/2010

Chat çilere mesaj var

Teknoloji, her zaman söylediğimiz gibi ikiyüzü keskin bıçak gibidir. Dikkatli olunmazsa, kullanana zarar verir. Son yılların en gelişmiş teknolojisi internet de böyledir. Bu çok faydalı teknoloji, dikkatli kullanılmadığı zaman, telafisi mümkün olmayan sayısız zararlar vermektedir.
Bu zararlardan sadece biri olan “chatleşme” üzerinde durmak istiyorum. Bununla ilgili gördüğüm işittiğim, okuduğum birçok olumsuz gelişmeler meydana geldi. Birçok ailede huzur bırakmadı. Hatta, chat yüzünden yuvasını dağıtanlar oldu. Bununla ilgili bir yazı yazmak isterken, mail adresime “Chatçilere mesaj” geldi. Chatleşm
eden canı yanan, bir bayan tarafından kaleme alınan bu uzun yazıyı özetleyerek sizinle paylaşmak istedim:
Chatleşmek bir çeşit sanal beraberlik haline geldi günümüzde. Adam, saatlerce bilgisayar başında oturup hanımını, çocuklarını bir kenara itip başka bir alemde geziyor. Eşiyle ilgileneceğine, onun can yoldaşı olacağı yerde, gidiyor bilgisayarla  arkadaşlık ediyor. Daha doğrusu bilgisayardakilerle...
“Bu yaptığın uygun mu?” dediğin zaman da, “Ben faydalı olmak, emri marufta bulunmak için yapıyorum” deniyor. Bir kere, en büyük hatamız, faydalı olmaya 'evden' başlamak  yerine 'elden' başlamak... Evdekiler dururken, eh nefsimize de hoş geliyor, önce ellerle  uğraşıyoruz.
Kişinin önce kendisine, ailesine, sonra da diğer yakın çevresine, daha sonra da uzak çevresine faydalı olması gerekir. Şimdi, chat hastalarına sormak lazım: Elinizi vicdanınıza  koyun ve itiraf edin, eşinizle çocuğunuzla mı daha  çok meşgulsünüz, yoksa bilgisayarınızla mı?
Bazı  chat hastası erkekler diyebilir, “Benim eşim benimle ilgilenmiyor, ben de o yüzden  chatlerde sürünüyorum.."  Etmeyin, siz gerçek manada eşinizle ilgilendiniz de o sizinle ilgilenmedi mi? Bu kabul edilebilir bir mazeret değildir.
İnsanların kadın olsun  erkek olsun, ilgiye, sevgiye ihtiyacı  vardır. Siz verirseniz, alırsınız; ilgi,sevgi karşılıklı olur. Arkadaşlık,sevgiyi paylaşmak gibi değerlerimizi TV ve bilgisayar öldürüyor, güzelim aile yuvaları buzdolabına dönüyor adeta. Chat yüzünden kocasının yüzünü  göremeyen, bunun için ruhi dengesini bozan çok kadın var. Yazık değil mi bizlere.
Bekarlara gelince; art niyetli olanları bir tarafa bırakıp, olayı iyimser bir şekilde ele alacak olursak bunlar  da genelde evlilik  hayali ile,chatleşiyorlar. İşi ileri götürüp tanıştıktan sonra da sükutu  hayale uğruyorlar. Çünkü iki taraf da tam dürüst  davranmıyor chatte.
Sanki chatleşme yalan üzerine kurulmuş. Erkek kadın, kadın erkek numarası çekiyor. Daha nice yalanlar, her şey toz pembe. Chatte tanışılan bir kişiyle gerçek bir evlilik kurulmaz, bu kadar da hayalperest olmayın; artık  milenyumdayız, dünya acımasızlaştı, güven duygusu  öldü.Chatte  tanışıp mutlu bir yuva kuranlar var demeyin, bu sadece bir  kumar olur. O ancak binde birdir. Binde birin size  isabet etmesini mi bekliyorsunuz yani?
Bekarlar da, “Faydalı olma”  mazeretini  öne sürebilirler. Faydalı olma, emri maruf her yiğidin harcı değildir. Biliyorsan öğretirsin, bilmiyorsan , avlayacağın yerde, avlanırsın.  Her taraf sinsi din düşmanları ile dolu. Öyle sorular  sorarlar ki bunlar, eğer itikadi meselelerde sağlam  bilginiz yoksa, eyvaahhh yandınız demektir. Aklınıza  binbir çeşit vesvese takılır.
Bir de işin şu yönü var; yanlış bilgi vermek büyük bir sorumluluk.  Ayrıca, fikrinde sabit olan ve karşısındakine onu  aşılamaya çalışan kimselerle saatlerce konuşulsa hiçbiri diğerini chat ortamında ikna edemez. Olacak  iş değil, ancak havanda su dövülmüş olur. Adam zaten  fikrini isbat için gelmiş, sıkı da hazırlanmış, ikna  olması çok zor...
Chat gerçeği aslında  bu kadarla da bitmiyor, chat vakti öldürmekten pek de öteye geçen birşey değil. Ve öldürdüğü şey sadece vakit de değil, insanın  ailesiyle, akrabasıyla, arkadaşlarıyla ilgisini hatta  sevgisini de öldürüyor.
Hangi iş olursa olsun, yapılmasındaki zararı faydasından çoksa, o işi yapmamak aklın gereğidir. Buna göre tüm chatçiler; elinizi  vicdanınıza koyup düşünün; eksiniz mi fazla, artınız mı? Tamam mı, devam mı? Kararınızı buna göre verin!

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...