6/27/2010

Domuzun harâm edilişi

Domuzun harâm edilişi

Suâl: Domuzun herkese, ipek ve altının erkeklere harâm edilişinin hikmeti nedir?

Cevap: Dinimizde birşey harâm ise, hikmetini bilmesek de onun harâm olduğuna inanmak lâzımdır. Muhammed aleyhisselâm'ın peygamber olarak bildirdiği şeylere akla uygun olduğu, yâhut tecrübe ile anlaşıldığı için inanmak îmân olmaz. Çünkü bu, aklı tasdik etmek demektir. Harâmlarda muhakkak vücuda zarar veren birşey aranmamalıdır!

Domuz, her türlü pisliği yiyen çok pis bir hayvandır. Zararlı bir hayvan olduğu için yalnız Türkler değil, Avrupalılar da, bir
kimseye hakaret etmek için "Domuz" derler.

Tevrat'ta domuz eti yasak edildiği için bugünkü yahûdiler bile domuz eti yemezler. Bugün tıp, insana en çok zarar veren ve hastalık bulaştıran etin domuz eti olduğunu tesbit etmiştir. Domuz eti yiyenlerde [safra kesesi iltihabı, apandisit, barsak iltihabı, çeşitli çıbanlar, mafsal kireçlenmeleri, damar sertliği, romatizma, grip, tansiyon yüksekliği, kalb anjini, infarktüs gibi ] çeşitli hastalıkların görüldüğü meydana çıkmıştır. Domuz etinde bulunan büyüme hormonunun kansere sebebiyet verdiği açığa çıkmıştır. Domuz eti ile geçen trişinoz hastalığının bugün bile tedâvisi yoktur. Domuz şeridi [tenya], mide ve barsak yolu ile kana geçerek, göz, beyin gibi önemli organlarda ağır hastalıklara, hattâ ölüme sebep olmaktadır.

Kıskançlığı Yok Eder

Domuz eti yiyenlerde, kıskançlık hislerinin dumura uğradığı, nâmûsunu kıskanmadığı da tesbit edilmiştir. Domuz yağı, E vitaminini birdenbire yok eder. İnsan, E vitamininden mahrûm kalınca nesli söner, E vitamininin yokluğu sevgiyi, aşkı yok eder. E vitamininin noksanlığında erkeklerde kısırlık, kadınlarda çocuk düşürme hastalığı ortaya çıkar. E vitamini yağlardaki acılaşmayı önler. E vitamini tükenince A vitamini acılaşmayı önleyemez. A vitamininin yokluğunda da cinsiyete menfi yönde etki eder. Domuz eti ve yağlı yiyenlerde karakter değişikliğinin ortaya çıktığı da tesbit edilmiştir.

Domuz etinin, diğer hayvan etlerine hiçbir üstünlüğü yoktur. Hazmı güç, protein değeri çok düşüktür.

Yarın domuzun daha başka zararları da tesbit edilebilir. Yine de (Mutlaka bu veya şu sebebten dolayı domuz harâm edilmiştir.) denilemez. Fakat hiç zararı tesbit edilmese de dinimiz yasak ettiği için, domuz etini yemek harâmdır. İpek ve altının erkeklere harâm ediliş sebebine de bu açıdan bakmak lâzımdır. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

(Altın ve ipek , kadınlara helâl, erkeklere ise harâmdır.) [Tahavî]

(Altın ve gümüş kaptan yiyip içmek, ipek giyinmek ve üzerinde oturmak harâmdır.) [Buhârî]

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...